Susipažinkite – literatūriniai bibliotekininkai

A woman reads a book

Vasara labai tinka ir nerimtiems pokalbiams, pavyzdžiui, apie bibliotekininkus, kuriuos sutikau grožinėje literatūroje. Turiu tokioms knygoms silpnybę ir elektroninių knygų parduotuvėse dirbantis dirbtinis intelektas – tai puikiai žino. Kadangi, su elektroninių knygų lietuvių kalba pasirinkimu vis dar nekažkas, skaitau dažniausiai angliškai [„piratai kalti“, - pasakytų Vincas Grigas, bet aš nesu dėl to tokia tikra].

Bet grįžtu prie temos ir pristatau jums tris literatūrinius kolegas iš per pastaruosius kelerius metus perskaitytų knygų (žr. sąrašą pateikiu teksto pabaigoje).

-1-

Aleiša - mažoje, tylioje ir aptriušusioje Harrow Road bibliotekoje vasarai darbą radusi paauglė - yra debiutinio Sarah Nisha Adams (Saros Nišos Adams) romano The Reading List (Rekomenduojamos literatūros sąrašas) viena iš dviejų pagrindinių veikėjų. 

Sunkios krizės ištikta Aleišos šeima gyvena Londono Wemblio rajone, kurį gerai žino beveik kiekvienas dėl pasaulinio garso futbolo stadiono. Bibliotekoje Aleiša įsidarbino norėdama padėti šeimai ir tikėdamasi vyresnio brolio Aidano pripažinimo. Harrow Road biblioteka nuo vaikystės buvo jo  mėgstamiausia. Aleiša – atvirkščiai – negali pakęsti bibliotekos tylos ir nuobodulio.

Aleišos bosas – aukštas, liesokas indų kilmės bibliotekininkas, vardu Dev. Visų gerbiamas, dėvi megztą liemenę ir, anot Aleišos, turi erzinantį pomėgį nurodinėti. Bendradarbių vadinamas Termosu Dev dėl įpročio gurkšnoti termose atsineštą gėrimą.

Dėl nepakankamo finansavimo bibliotekoje taip pat dirba du savanoriai: Lusi, Wemblio ir biblotekos senbuvė, atsimenanti gerus laikus, kai per atostogas biblioteką užplūsdavo vaikų šurmulys. Kailo – kito savanorio – mėgstamiausias užsiėmimas bibliotekoje iš grąžintų knygų išrinkinėti įstrigusius popierėlius ir kitas šiukšles.

Ši knyga apie terapinį gerų knygų skaitymo bei bendravimo poveikį kritiniais gyvenimo laikotarpiais, vedantį į gyvenimo transformaciją. Negadinsiu skaitymo malonumo, todėl nei šios nei kitų istorijų nepasakosiu.

-2-

Aš esu velniška bibliotekininkė – šmaikščiai atsako Lizė paklausta, iš kur viską žino. 

Ji yra amerikiečių rašytojos Jenny Offill (Dženės Ofil) romano Weather (Orai) pagrindinė herojė – vidutinio amžiaus amerikietė, ištekėjusi už programuotojo Bilo. Jų sūnus Eli lanko gabiems vaikams skirtą mokyklą. Lizė nešioja prašmatnius akinius, tačiau jos apranga panašį į vaikų, lankančių sūnaus mokyklą.

Lizė dirba akademinėje bibliotekoje, nors neturi formalios bibliotekininkystės kvalifikacijos! Jos viršininkė, dvidešimties metų darbo stažą turint tikra bibliotekininkė tokius bendradarbius, kaip Lizė,  vadina „laukiniais bibliotekininkais“. Įsidarbinti Lizei pavyko tik buvusios dėstytojos Silvijos autoriteto dėka. Prieš biblioteką, Lizė dirbo vietiniame bare, į kurį su dabartiniais kolegomis užsuka atšvęsti gimtadienių.

Klimato kaitos specialistė Silvija keliauja po šalį su populiarių paskaitų turu ir yra naujos tinklalaidės Hell and High Waters (Pragaras ir aukštas vanduo) autorė. Lizė už papildomą atlygį sutinka padėti Silvijai susitvarkyti su išaugusiu išprotėjusių arba depresuotų sekėjų klausimų srautu, bei lydėti ją į svarbesnes konferencijas.

Pirmuoju asmeniu pasakojama istorija meistriškai pinama bibliotekininkės Lizės gyvenimo fragmentų, įžvalgų ir patirčių

2021 metais knyga Orai pasirodė lietuviškai, todėl ieškokite jos bibliotekose.

-3-

Albertą Frost – trečiąją literatūrinę kolegę - sutikau legendinio amerikiečių-kanadiečių rašytojo John Irving (Džono Irvingo) knygoje In one person (Viename asmenyje). Romane savo istoriją pasakojantis 70-metis Bilas prisipažįsta, kad paauglystėje sutikta panelė Frost jo gyvenime paliko neišdildomą įspaudą, gal net yra jo didžioji gyvenimo meilė. Beje, ši knyga prieš gerą dešimtmetį pasirodė lietuviškai. Tačiau įspėju, ji netiks puritonams ir nuo chroniško tolerancijos, empatijos ir atjautos trūkumo kenčiantiems šeimų maršininkams, nes istorija - apie LGBTQ+ (neheteroseksualios tapatybės asmenų) gyvenimus.

Panelė Frost dirba Vermonto valstijos (JAV) nedidelio miestelio First Sister viešojoje bibliotekoje. Miestelio bendruomenės gyvenimas sukasi aplink itin aktyvią teatro draugiją, lentpjūvę, beveik prestižinę privačią, tik berniukams skirtą Favorite River akademiją (viduriniojo lavinimo mokyklą) ir apsnūdusią viešąją biblioteką. Penkiolikmetis Bilas, svajojantis tapti rašytoju, First Sister viešojoje bibliotekoje gavo pirmąjį skaitytojo pažymėjimą. Tačiau už pirmąjį apsilankymą bibliotekoje įsimintinesė patirtis buvo susitikimas su bibliotekininke panele Frost - aukšta, stotinga, į ketvirtą dešimtmetį įžengusia pritrenkiančios išvaizdos moterimi. Po bibliotekininkystės studijų Pensilvanijoje panelė Frost grįžo į gimtajį First Sister miestelį rūpintis pasiligojusia mama, kartu vildamasi įsidarbinti Favorite River akademijos (kurioje pati kažkada mokėsi) bibliotekoje. Tačiau darbą pavyko gauti tik senoje ir juokingoje miestelio viešojoje bibliotekoje. Bendruomenės narių santykis su panele Frost nevienareikšmis:

Mano vardas panelė Frost (liet. k. – speigas). Niekada nebuvau ištekėjusi, ir niekada to nenorėjau - atšaudavo graži ir netėkėjusi moteris miestelio kavalieriams, išdrįsusiems prisistatyti.

Pasidalinkite komentaruose, jei ir jūs sutikote įdomių literatūrinių bibliotekininkų (saugantis šlamšto ir piktavalių kenkėjų, nuo šių metų komentuoti gali tik registruoti tinklaraščio sekėjai).

 

Literatūros sąrašas

  1. Sarah Nisha Adams. The Reading List. William Morrow, 2021. 366 p
  2. Jenny Offill. Weather. Granta, 2020. 226 p
  3. John Irving. In One Person. Simon & Schuster, 2012. 448 p.

Komentarai

Populiarūs įrašai