Skaitymo iššūkio finale – rekordai ir dovanos

Jeigu visi Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ dalyviai susikibtų rankomis, susidarytų net keliasdešimties kilometrų grandinė! Labai simboliška, nes šių metų šūkis – „Skaitymas mus jungia!“. Jau penktą kartą vykusios smagios skaitymo skatinimo varžytuvės ir vėl pranoko organizatorių lūkesčius.
Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvavo rekordiškai daug skaitytojų – daugiau kaip 20 000 žmonių, o visas penkias organizatorių sugalvotas užduotis įveikė 13 934 skaitytojų (2019 metų rezultatai: 16 390 dalyvių ir 10 339 įveikusiųjų iššūkį). Iš viso per tris mėnesius jie perskaitė daugiau kaip 93 000 knygų! 

 „Atrodo jau banalu sakyti, kad rezultatai pranoko lūkesčius, nes tą sakome kiekvienais metais. Bet kitaip ir negalim sakyti! Dar karantino metu bandėme spėlioti, kaip pasikeis Skaitymo iššūkis, ar dar turime kuo sudominti skaitytojus, aš optimistiškai komandai prognozavau skaičius, kurie dabar puikuojasi rezultatų lentelėje. Negaliu atsigėrėti užplūdusiu džiaugsmu, pasididžiavimu ir nekantrumu išdalinti prizus visiems Skaitymo iššūkio dalyviams. Smagu, kad šiais metais sukurta nauja sistema dalyvių nenuvylė, tapo lengviau prieinama ir pasiekiama, o bibliotekų bendrystė dar labiau sustiprėjo“, – džiaugiasi šių metų projekto vadovė Greta Kėvelaitienė. Skaitymo iššūkį koordinuoja apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos bei Lietuvos aklųjų biblioteka.

Skaitomiausios ir geriausiai skaitytojų įvertintos knygos

Norintys įveikti vasaros Skaitymo iššūkį turėjo atlikti 5 užduotis: perskaityti knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių; perskaityti knygą, kurios pavadinime yra skaičius; perskaityti knygą apie gamtą; perskaityti knygą apie draugystę ir perskaityti eiliuotą knygą. Daugiausiai perskaityta knygų apie draugystę, bene sunkiausiai dalyviams sekėsi rinktis ir skaityti eiliuotas knygas. 
Džiugina, kad šįkart Skaitymo iššūkio dalyvių auditorija kaip niekad marga: jeigu ankstesniais metais aktyviausi dalyviai buvo vaikai ir jaunimas iki 19 metų, šiemet juos pasivijo suaugusieji. Itin išaugo skaitytojų nuo 64 metų susidomėjimas ir aktyvumas. Be abejo, tai didelis Lietuvos bibliotekininkų nuopelnas; jie net atokiausiuose šalies kampeliuose paskleidė žinią apie Skaitymo iššūkį ir pakvietė savo skaitytojus dalyvauti.
Populiariausios Skaitymo iššūkyje ─ vaikų literatūros klasika tapusios knygos ir suaugusiųjų literatūra. Jaunieji Skaitymo iššūkio dalyviai vienu metu nušovė du zuikius – atlikdami skaitymo užduotis noriai skaitė ir knygas, esančias mokiniams rekomenduojamuose sąrašuose. Taigi populiariausiomis knygomis tapo Selemono Paltanavičiaus „Gamtos metų ratas“, Ericho Maria’os Remarko „Trys draugai“, Astridos Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, Viljamo Šekspyro „Romeo ir Džiuljeta“. Geriausiai įvertinta Sonyos Hartnett  „Sidabrinis asiliukas“, Patricia’os Forde „Žodžių sąrašas“, Jono Hassen Khemiri „Viskas, ko neprisimenu“, Viljamo Šekspyro „Vasarvidžio nakties sapnas“.

Kur Lietuvoje gyvena daugiausiai skaitančių žmonių?

Daugiausia knygų perskaityta Alytaus rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Sveikiname Skaitymo iššūkio biblioteką nugalėtoją. Bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas neabejoja,  kad sėkmės paslaptis – ilgas ir kruopštus darbas su skaitytojais: „Per ilgus bibliotekos gyvavimo metus sugebėjome „prisijaukinti“ savo skaitytoją, tapome draugais. Žinoma, to niekada nebūtų įvykę be ilgamečių mūsų darbuotojų, dirbančių su skaitytojais, puikiai juos pažįstančių ir negailinčių laiko ir energijos bendravimui. Dalyvavimas vasaros skaitymo skatinimo akcijoje tikrai nereikalauja jokių papildomų išlaidų ar specialių resursų: tam reikia tik noro, tiek iš skaitytojų, tiek ir iš juos į akciją kviečiančių darbuotojų pusės. Džiaugiuosi, jog mūsų bibliotekoje tas abipusis noras buvo.“
Didžiuojamės Kauno miesto ir Kauno regiono bibliotekomis ir skaitytojais, kurie perskaitė daugiau kaip 28 000 knygų! Tai beveik trečdalis visoje Lietuvoje perskaitytų knygų! Kiekvienais metais šios bibliotekos yra aktyvios Skaitymo iššūkio dalyvės ir pritraukia labai daug Skaitymo iššūkio dalyvių, kurie perskaito neįtikėtiną kiekį knygų. 
Dėkojame Jonavos rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, kuri pritraukė daugiausia dalyvių ir skleidė žinią apie Skaitymo iššūkį, aktyviai kvietė prisidėti savo rajono filialus. Neįtikėtinų rezultatų pasiekė Jonavos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ruklos filialas. Skaitymo iššūkyje čia dalyvavo 255 žmonės, t.y. kas dešimtas miestelio gyventojas! Kaip pasakojo bibliotekininkė Nataša Kvietkienė, Rukloje vieni kitus gerai pažįsta, tad kvietimas skaityti knygas vasarą buvo perduodamas iš lūpų į lūpas. Knygas noriai skaitė ir vaikai, ir suaugusieji. Bibliotekininkė tikisi, kad puikūs Skaitymo iššūkio rezultatai pagerins Ruklos miestelio įvaizdį ir skleis žinią apie jį. 

Išdalinti prizai džiugins ilgai

Sėkmingai įveikusieji Skaitymo iššūkį dalyvavo loterijoje, kurioje galėjo laimėjo 3 pagrindinius prizus: planšetinį kompiuterį, sėdmaišį, momentinį fotoaparatą. Taip pat bus išdalinta daugiau kaip pusšimtis knygų; aktyviausiems skaitytojams jas dovanos Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje ir leidykla „Baltos lankos“. Laimėtojų sąrašas jau paskelbtas mūsų internetinėje svetainėje www.vasarasuknyga.lt (kad vestų į linką https://vasarasuknyga.lt/2020/09/03/skelbiame-laimetoju-sarasa/)! Kiekvienas Skaitymo iššūkį įveikęs dalyvis dovanų gaus knygų skirtuką su vaistažolių sėklomis, iš kurių galės išauginti vaistinių melisų, čiobrelių ar ramunėlių derlių. 
Organizatorių komanda dėkoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijai, Šiaurės ministrų tarybos biurui, LRT, leidyklai „Baltos lankos“ ir parteriams – IBBY Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriui. 
„Vasara su knyga“ – tai Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų organizuojama skaitymo skatinimo programa pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymą „Dėl skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“. Skaitymo iššūkis yra viena iš „Vasara su knyga“ iniciatyvos dalių. 

Ačiū visiems prisidėjusiems ir palaikiusiems vasaros Skaitymo iššūkį!
Šiltus linkėjimus siunčia „Vasara su knyga“ komandaKomentarai

Populiarūs įrašai