ŪŽIANTIS GYVOSIOS BIBLIOTEKOS FLASHMOBAS

Šį penktadienį, nepabūgę lietaus ir vėjo, miesto širdyje – Laisvės aikštėje, susiėjo jungtinės Panevėžio miesto bibliotekų (Panevėžio miesto savivaldybės viešosios ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės) atstovų pajėgos, jų bičiuliai (pučiamųjų orkestras „Panevėžio Garsas“), savivaldybės atstovai (vicemeras P. Luomanas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja S. Jakštienė), miesto moksleiviai ir pedagogai („Vilties“, Senvagės progimnazijos ir Juozo Balčikonio gimnazijos), skaitantys ir knygas mylintys panevėžiečiai.

Į skambiu šūkiu „Daugiau knygų, daugiau šviesos, daugiau spalvų!“ pavadintą flashmobą (liet. sulėktuvės. Tai žmonių grupės susitarimas susirinkti viešoje vietoje ir atlikti keistus ar neįprastus veiksmus, tuo nustebinant aplinkinius) taip pat, atvyko ir įvairių su knyga nesusijusių profesijų atstovai – Panevėžio apygardos prokuratūros vyr. prokurorė J. Činčikienė, teatro „Menas“ atstovas D. Juzėnas, Kraštotyros muziejaus, Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Panevėžio miesto priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovai – dalinęsi savo mintimis apie skaitymą, knygą, biblioteką.

O viso šio daugeliui netikėto šurmulio priežastis – triukšmingai atidaryta 16-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė.

Žmonės „apsiginklavę“ flashmobo skiriamuoju ženklu – knygomis, bibliotekos darbuotojos persirengę bitėmis ir važinėjančios dviračiais, žaisminga fotografavimosi sienelė, spalvingi balionai, gigantiška juosta su užrašu „Bibliotekų metai 2016“, gyva pučiamųjų orkestro muzika ir sulėktuvėse šmėžavę Juozo Balčikonio gimnazijos mokinių, kartu su savo dailės mokytojais L. Paužuoliene ir G. Grigu sukurti plakatai, pristatantys bibliotekų paslaugas, kaip ir tikėtasi, atkreipė miestelėnų dėmesį. Staiga nutilę ir sustingę stebėjo jiems neįprastą vaizdą. Tokiu išsiskiriančiu savo elgesiu privertėme žmones suklusti ir susidomėti: „kas čia vyksta?“, „ko jie siekia?“, „kaip aš pats galėčiau sudalyvauti?“.

Flashmobe susitikę skirtingų kartų ir bendruomenių nariai buvo ne tik pasyvūs stebėtojai: vyko pačios brangiausios, mylimiausios, labiausiai įsiminusios knygos garsiniai skaitymai. Atsinešę pačių įvairiausių žanrų knygų – Šekspyro „Sonetus“, A. de Saint-Exuperi „Mažąjį princą“, G. Flynn „Dingusią“, B. Sruogos „Dievų mišką“, H. Hesse „Po ratu“, J. K. Rowling „Harį Poterį“, P. van Loon „Siaubų autobusą“, Lietuvos Respublikos Konstituciją – ir daugybė kitų, miestelėnai sukėlę triukšmingą murmesį. Visi norintieji taip pat galėjo nusifotografuoti prie sienelės, ant rankos užsidėti Bibliotekų metų antspaudą, pasiimti bibliotekų veiklą pristatančių skrajučių, ir net laimėti prizų.

Šventės kulminacija tapo Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės A. Matulevičienės ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekos pavaduotojos G. Astrauskienės Bibliotekų savaitės pradžios paskelbimas ir helio balionų paleidimas į dangų.

Tokia nedidelė ir spontaniškai suorganizuota akcija, nepaisant oro, puikiai pavyko: kaip reikiant pagyvinome niūrią penktadienio popietę, pradžiuginome ir nustebinome tiek pačius bibliotekų bendruomenės narius, tiek ir ankstyvą popietę pliaupiant lietui į miestą nepabūgusius išeiti žmones.

Ačiū visiems, kas padėjo spalvingai, iškilmingai, išradingai pradėti 16-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę. Lauksime jūsų bibliotekose. Iki kitų susitikimų ir susilėkimų!

Indrė Lašinytė

Komentarai

Populiarūs įrašai