Masiniai atvirieji interneto kursai - apie tai verta žinoti šiuolaikiniam bibliotekininkui

Coursera
Aukštojo mokslo padangėje šiandien klesti masiniai atvirieji interneto kursai (Massive Open Online Courses). Tai įvairiausių (o dažnai ir labai prestižinių) universitetų siūlomi nemokami kursai, į kuriuos registruotis ir mokytis gali neribotas žmonių skaičius. Internete nemažai svetainių, siūlančių ir agreguojančių tokius kursus, pavyzdžių - Coursera, Udacity ir daugelis kitų. Pavyzdžiui, į Udacity sistemoje siūlomą kursą "Įvadas į dirbtinį intelektą" 2011 m. rudenį užsiregistravo net 150000 dalyvių.

Kaip veikia tokie kursai? Interneto vartotojas pasirenka patikusį kursą, registruojasi ir gali naudotis įvairiausia mokymo medžiaga - paskaitų vaizdo įrašais, užduotimis. Be to, galima mokantis bendrauti su savo "virtualiais bendrakursiais", ir kartais su savo virtualiais dėstytojais. Masinių atvirųjų interneto kursų pamatinė idėja ta, kad bendravimas ir bendradarbiavimas praturtina mokymosi procesą, todėl kuo daugiau žmonių bendrauja, dalijasi savo įžvalgomis ir pastebėjimais, tuo kokybiškesnis medžiagos įsisavinimas.

Masiniai atvirieji interneto kursai iš esmės perkelia aukštąjį mokslą už universiteto sienų ribų. Jie leidžia besimokantiems savarankiškai gilintis į pasirinktas sritis. Tam reikia tiesiog turėti prieigą prie interneto ir turėti kompiuterį namuose arba turėti galimybę juo naudotis kitur (pvz., bibliotekoje).

Tiesa, tokie kursai reikalauja iš studentų nemenko disciplinuotumo ir motyvacijos, juk čia mokymasis daugiausia vyksta savarankiškai. Dažnai tokio mokymosi pabaigoje studentas negauna formalaus kurso baigimo pažymėjimo. Todėl šis būdas tinka motyvuotiems kvalifikacijos kėlimo siekiantiems dalyviams. Kursų medžiagos pateikimo būdai ir metodika dar tobulėja. Tačiau neabejotinai, tokie kursai dar vienas naudingas atradimas besimokantiems. Aukštosioms mokykloms tokie kursai, savo ruožtu, yra gera rinkodaros priemonė, kuri padeda pritraukti daugiau studentų.

Taigi kviečiame domėtis ir siūlyti kursus savo bibliotekų skaitytojams.

Daugiau informacijos čia (remiantis šiais straipsniais ir parengta žinutė):

7 things you should know about MOOCs. EDUCAUSE [interaktyvus]. 2011 [žiūrėta 2013 m. balandžio 29 d.]. Prieiga per internetą: http://net.educause.edu/ir/library/pdf/ELI7078.pdf

WRIGHT, Forrest. What do librarians need to know about MOOCs? D-Lib Magazine [interaktyvus]. March/April 2013, vol. 19, no. 3/4 [žiūrėta 2013 m. balandžio 29 d.]. Prieiga per internetą: http://www.dlib.org/dlib/march13/wright/03wright.html

Komentarai

Populiarūs įrašai